1

Імунодефіцит кішок

Иммунодефицит кошек

Імунодефіцит кішок (Feline immunodeficiency virus (FIV))

Опис збудника імунодефіциту кішок

Вірус імунодефіциту кішок відноситься до ретровірусів, найбільш досліджуваним представником яких є вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Виявлено вперше в 1986 році. Викликає пригнічення імунітету.

Захворювання контролюється геном gag. Пік інфікування спостерігається у кішок у віці 5-6 років

Симптоми імунодефіциту кішок

Перші 4-6 тижнів захворювання може протікати безсимптомно. Згодом може спостерігатися збільшення лімфатичних вузлів, субфебрильна температура 37-37,5 ° С протягом декількох тижнів, виснаження, розлади психіки.

Вірус імунодефіциту кішок призводить до розвитку синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу), при якому проявляються хронічні захворювання ясен, щік, язика, дихальних шляхів, шкіри, кишківника; риніти, кон’юнктивіти та ін. Токсоплазмоз, кандидоз, криптококоз, рак можуть бути вторинними захворюваннями на тлі зниження імунітету.

Більшість тварин відновлюються в початкових стадіях захворювання. Інфекція зберігається в організмі протягом усього життя.

Основний спосіб передачі вірусу імунодефіциту кішок – укуси інфікованих тварин. При статевому контакті і розведенні потомства передається рідко.

Найчастіше зустрічається у диких, бездомних кішок, внаслідок їх вільного переміщення і можливого контакту з потенційно небезпечними тваринами.

Коти інфікуються в два рази частіше, ніж кішки.

Діагностика імунодефіциту кішок проводиться за допомогою таких методів:

  • імуноферментного і / або імунохроматографічного аналізу шляхом визначення антитіл в сироватці або плазмі крові;
  • полімеразної ланцюгової реакції зі зворотньою траскрипцією (ЗТ ПЛР, RT PCR).

Вірус імунодефіциту кішок може бути виділений із сироватки або плазми крові, спинномозкової рідини, слини.

Іноді діагностика FIV у інфікованих кішок дає негативний результат, що можна пояснити тим, що прогресування хвороби відбувалося швидше накопичення антитіл; або зменшенням кількості антитіл внаслідок ослаблення імунітету.

Відбір проб

У пробірку або шприц відібрати цільну кров тварини. Використання стабілізаторів не потрібно.  Не заморожувати! Пробу доставити в лабораторію.

Лікування імунодефіциту кішок

Підтримуюча, імуномодулююча. Вторинні інфекції, які виникають на тлі зниження імунітету, як правило, на ранніх стадіях добре лікуються.

Для профілактики захворювання необхідно виключити ризик передачі інфекції від диких, бездомних тварин, запобігти контакту з хворими тваринами, періодично здавати аналізи на наявність FIV.

Вакцинація

На сьогоднішній день вакцини проти вірусу імунодефіциту кішок не існує.

Вплив на людину

Незважаючи на те, що вірус імунодефіциту кішок дуже схожий на ВІЛ і може бути модельним об’єктом для його вивчення, немає доказів того, що це захворювання небезпечне для людини або інших видів тварин. Вірус імунодефіциту кішок родо- і видоспецифічний.

1 thought on “Імунодефіцит кішок”

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Порядок розгляду скарг Акт рекламації