1

Визначення групи крові кішок

Діагностична лабораторія агроген пропонує визначення групи крові у кішок (А, В, АВ) за допомогою імунохроматохрафічного аналізу (ІХА). Для аналізу ми використовуємо діагностикуми французького виробництва.

Матеріал для дослідження: 1 мл крові кішки в пробірці зі стабілізатором (ЕДТА, гепарин). Кров рекомендується відбирати самопливом щоб уникнути гемолізу.

Доставка проби в лабораторію: транспортувати пробірку з кров’ю необхідно

в охолодженому вигляді з використанням холодоелемента.

Заморожувати  кров заборонено!

Термін виконання аналізу: 1 робочий день.

Як і у людини, у кішок бувають різні групи крові. На сьогоднішній день відомо три групи крові кішок – A, B і AB. А група є найбільш поширеною серед кішок всіх порід, В група характерна тільки для певних порід. Група AB є найменш поширеною серед усіх порід.

Група крові визначається генетично. Ген А домінує (переважає) над геном групи В. Ген В є рецесивним (пригнічується) по відношенню до гену А.

Це означає, що кішка з групою крові А може нести два гена А (може бути гомозиготою) або один ген А, а другий ген В (може бути гетерозиготою). Ген АВ домінує над геном А, але є рецесивним по відношенню до гена В. При схрещуванні гетерозиготних батьків з групою крові А можуть народжуватися кошенята з групою крові В. При схрещуванні гетерозиготних батьків з групою крові В можуть народжуватися кошенята з групами крові В і АВ.

У крові тварин з групою крові В містяться анти-А антитіла. Це означає, що якщо кішка з групою крові В отримає кров від донора з групою крові А, то це може призвести до важкої і навіть смертельної реакції, тому що імунна система розпізнає «чужорідний» тип крові і буде атакувати його. У крові кішок з групою крові А також містяться анти-В антитіла, хоча вони менш агресивні, ніж анти-А антитіла.

Всі антитіла, присутні в крові матері-годувальниці кішки, містяться також в її молоці. Протягом перших 24 годин життя, кишківник кошеня засвоює антитіла з молока, щоб придбати «пасивний захист» від хвороб на початку перших тижнів життя. Якщо кішка має групу крові В, то в її молоці будуть містяться анти-А антитіла. Отже, її кошенята з групою крові А отримуватимуть анти-А антитіла, які знищують червоні кров’яні тільця – еритроцити в їх крові.

У таких кошенят розвивається неонатальний ізоерітроліз – захворювання, яке характеризується розвитком анемії з подальшою загибеллю кошенят

Котята

                                                         Ізоерітроліз у кішок

Ознаками ізоерітроліза є блідість, слабкість, жовтяниця, відмова від їжі. Сеча може набувати червоний відтінок, внаслідок появи продуктів розпаду еритроцитів. Разом з тим, деякі кошенята можуть виглядати здоровими, смерть може наступити раптово без прояву зовнішніх ознак захворювання.

Кошенята з групою крові AB, народжені кішкою з групою крові В, також схильні до ізоерітролізу, так як анти-А антитіла розпізнають АВ-еритроцити як чужорідні.

У кошенят з групами крові В і AB, народжених від кішки з групою крові А ізоерітроліз, як правило, не розвивається, що пов’язано зі слабкою активністю анти-В антитіл.

Якщо ознаки ізоерітроліза розпізнані в перші 24 години після народження, то кошенят для запобігання розвитку захворювання необхідно відлучити від матері і перевести на штучне вигодовування. Ефективним може бути також переливання крові групи В пошкодженим кошенятам, так як вона не руйнується анти-А антитілами. Однак, як правило, проблема розпізнається занадто пізно, щоб допомогти ураженим кошенятам.

Небезпека ізоерітроліза виникає при племінному розведенні порід, в яких висока частота народження груп крові А і В. У таких випадках необхідно заздалегідь визначити групи крові кішок, які беруть участь в схрещуванні. Для кішок з групою крові В для в’язок рекомендується використовувати котів тільки з групою крові В. Однак такий підхід значно скорочує кількість пар для схрещування і може призвести до збільшення частоти народження тварин з групою крові В в конкретній породі. Щоб уникнути цього рекомендується виключати тварин з групою крові В з розведення.

Для кішок з групою крові А можливо використання котів з групами крові А, В і AB.

Частота народження груп крові у різних порід кішок приведена в таблиці.

В даний час групу крові кішок можна визначити за допомогою імунохроматографічного аналізу, а генотип кішки по групі крові – встановити за допомогою генетичного аналізу. Обидва аналізу можна замовити в діагностичної лабораторії Агроген.

Таблиця

Частота народження груп крові у кішок різних порід

Тільки група А Низька частота групи В (1-10%) Середня частота групи В (11-25%) Висока частота групи В (>25%)
Сіамська Американська короткошерста Абіссинська Британська короткошерста
Тонкійская Мейн Кун Бірма Корніш Рекс
Ориентальная короткошерста Манкс Бурмезькі Девон Рекс
  Норвезька лісова Гималайская  Екзотична
  Бенгальська Персидська Регдолл
      Шотландська висловуха Турецька Ангора
    Сомалі Турецький Ван
    Сфінкс  

1 thought on “Визначення групи крові кішок”

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Порядок розгляду скарг Акт рекламації