Вірусні хвороби сої: шкодочинність, діагностика, контроль | Рослиннцтво
0

Вірусні хвороби сої: шкодочинність, діагностика, контроль

Віруси є глобальними шкідниками сої. Перші наукові дані про шкідливість вірусів сої з’явилися ще на початку 20 століття. В останні десятиліття в зв’язку з глобальним потеплінням клімату, а також переходом на зовнішні ринки проблема вірусних захворювань сої стала актуальним питанням і в Україні.

У науковій літературі описано понад 67 вірусів, які можуть розвиватися на сої. 27 з них заявлені як потенційно впливають на виробництво сої. Найбільш поширеними захворюваннями сої, які зустрічаються по всьому світу, є: вірус мозаїки люцерни, вірус плямистості бобів, вірус соєвої мозаїки, вірус карликовості сої, вірус некрозу жилок сої, вірус кільцевої плямистості тютюну, Tobacco streak virus.

Симптоми багатьох вірусів подібні. До них відносяться: крапчастість і мозаїчність листя, зморшкуватість листя, зміна кольору і плямистість насіння, некрози на листках, потемніння жилок, згинання та відмирання точки росту.

На відміну від інших патогенів сої, які переносяться вітром, водою, зберігаються в грунті або на рослинних рештках більшість вірусів рослин поширюються від рослини до рослини за допомогою специфічних комах-переносників.

Найбільш поширені з них – це попелиця, жуки-листоїди, трипси, кліщі, а також коники. Також у науковій літературі є дані про перенесення вірусів за допомогою патогенних нематод. Однак найбільш пильної уваги заслуговують віруси, які переносяться насінням. До них відносяться вірус соєвої мозаїки, вірус мозаїки люцерни, вірус кільцевої плямистості тютюну, а також вірус смугастої мозаїки тютюну. За літературними даними три останніх вірусу мають дуже низьку здатність до переносу через насіння. При цьому трансмісія вірусу соєвої мозаїки через насіння за різними даними становить в середньому 5%. В експериментальних умовах при дослідженні

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Порядок розгляду скарг Акт рекламації